13 sposobów na to jak NIE jeść słodyczy

Zastanawiasz się, jak nie jeść słodyczy? Oto lista aż 13 sposobów na to, jak pozbyć się ich z Twojego życia!

Oglądaj filmik albo czytaj artykuł – jak Ci wygodnie 🙂

Jak NIE jeść słodyczy #1

Zacznij jeść śniadania na słodko

To może być też jakikolwiek inny posiłek. Grunt, żebyś dostarczała sobie słodkiego smaku w sposób kontrolowany i regularny – ale i zdrowy! Wypróbuj na przykład taki oto śniadanio-deser: jaglanka (lub inne zdrowe ziarno) z (suszonymi) owocami, pestkami, orzechami, łyżką śmietany i łychą miodu. Solidne, wcale nie mało kaloryczne, a zdrowe i słodziutkie. Spróbuj jeść je w dni robocze przez miesiąc i poobserwuj jak spada twoja ochota na słodkie w ciągu dnia.

Jak NIE jeść słodyczy #2

Zastanów się co Ci słodycze „dają” w emocjach

Rozgryź swoje zależności emocjonalno-jedzeniowe. Pomyśl – co Ci takiego dają słodycze na na poziomie emocji i zacznij dostarczać sobie tej samej przyjemności czy ulgi, ale w INNY sposób. Sposób LEPSZY niż jedzenie!

Zmiana nawyków żywieniowych

Zerknij na darmowy fragment i zobacz o czym jest reszta kurso-książki.

Jak NIE jeść słodyczy #3

Zacznij je jeść ŚWIADOMIE i uważnie

Zjedz swoje ulubione słodycze powoli i świadomie, delektując się nimi bez reszty. Obserwuj, w którym momencie Twoje ciało powie „dość”. Bardzo możliwe, że – gdy zaczniesz słuchać – będzie dużo wcześniej niż sądziłaś!

Jak NIE jeść słodyczy #4

Obetnij o 25% z dotychczas zjadanej ilości

Obetnij i zobacz co się stanie. Czy będzie Ci tego brakowało, czy w ogóle zauważysz ten brak? 

Jest bardzo możliwe, że bez poczucia straty wystarczy Ci pozostałe ¾. Jeśli tak, to świadomie przyzwyczaj się do zredukowanych ilości i znów ciachnij z tego trochę. W ten sposób będziesz regularnie redukować ilości bez poczucia straty, że odbierasz sobie coś fajnego z dnia na dzień.

Jak NIE jeść słodyczy #5

Gdy już ograniczysz trochę słodycze – zauważ czy smakują tak samo

Kiedy już ograniczysz zjadane ilości – zwróć uwagę jak zmienia się Twój smak. Bo on będzie się zmieniał! Im mniej słodkiego będziesz sobie dostarczać, tym bardziej będzie się „usubtelniał” na słodkie. W praktyce może to oznaczać, że jedząc (uważnie i świadomie) np. ptasie mleczko, zdziwisz się jak bardzo jest przesłodzone i… wcale nie tak smaczne, jak kiedyś!

Jak NIE jeść słodyczy #6

Zmień rutynę dnia, gdy jesz najwięcej słodyczy

Najczęściej podjadasz wieczorem, przy telewizji? Zmień rutynę (choćby tymczasowo) tego kawałka Twojego dnia. Zrezygnuj z telewizji – idź na wieczorny spacer, poczytaj książkę lub idź umyj kafelki w łazience. Zmień zwyczajowy schemat i w ten sposób ogranicz siłę pokusy!

Jak NIE jeść słodyczy #7

Umyj zęby zanim zjesz słodycze

Pasta do zębów pomaga o tyle, że zmienia smak w ustach, a mięta nie sprzyja słodkiemu. Ten sposób może dobrze się sprawdzić po obiedzie – jeśli zwyczajowo lubisz wciągnąć jakąś czekoladkę na deser. 

Jak NIE jeść słodyczy #8

Kupuj małe opakowania

Wiadomo, że małe nie opłacają się tak, jak duże. Ale bądźmy szczerzy – z dużego nikt nie bierze jednego gryza i nie przestaje. Z dużych je się WIĘCEJ. To jest potwierdzone badaniami – mamy takie skłonności i już. Dlatego kupuj małe, jednorazowe opakowania. Może gorzej dla portfela, ale lepiej dla tyłeczka!

Jak NIE jeść słodyczy #9

Zamień słodycze na owoce

To dietetyczna „opcja domyślna”. Owoce, jak słodycze, smakują… no, słodko. Teoretycznie powinny być łatwo „zamienialne”. Do pewnego stopnia – tak. Fajny i smaczny deserek w wersji fit może w pewnym zakresie zastąpić słodycze, więc warto spróbować.

Jak NIE jeść słodyczy #10

Zamień słodycze na zdrowe, niskokaloryczne zamienniki cukru

Mowa o ksylitolu, stewii, syropie z agawy, daktylach itp. Po prostu. 

Drożej, ale zdrowiej.

Jak NIE jeść słodyczy #11

Oddaj „potrzebującym” 😉 

Jeśli jesteś z tych osób, przy których słodycze długo nie poleżą, to… po prostu ich nie kupuj. Proste jak drut, ale i potwierdzone naukowo: jeśli masz tak, że jesz, kiedy słodkie jest w zasięgu – to może oznaczać, że masz zewnętrzny typ jedzenia. Czyli że jesteś wrażliwa na tego typu bodźce. Dlatego pomagaj sobie – świadomie i aktywnie unikając pokus. 

Jak NIE jeść słodyczy #12

Stosuj przypominajki odnośnie konsekwencji

Stosuj przypominajki odnośnie konsekwencji. Np naklej w szafce ze słodyczami kartkę „Jak się będziesz potem czuła”

Np naklej w szafce ze słodyczami kartkę „Jak się będziesz potem czuła?”. Gdy ją otworzysz, pytania SAME Ci się zadadzą. Potem wystarczy już tylko podjęcie dobrej decyzji….

Jak NIE jeść słodyczy #13

Nagradzaj się za NIE zjedzenie słodyczy

I najlepsze na koniec! Za każde NIE zjedzenie czekoladki – dostarczaj sobie szybką i natychmiastową nagrodę. W ten sposób będziesz warunkować samą siebie (czyli jakby „tresować”), że WARTO nie zjeść słodkiego. Nie NIE zjedzenie słodkiego kojarzy Ci się coraz lepiej!

To jak NIE jeść słodyczy od dzisiaj?

Wybierz 3 różne strategie z powyższych 13-stu i zacznij stosować je wymiennie, w zależności od sytuacji. 

Pamiętaj, że NIE MA jednego magicznego sposobu, który byłby skuteczny w każdej sytuacji. Może poza tym żeby wysypać sól przez lewe ramię i trzykrotnie splunąć… 🙂

Ale poza tym – to kwestia sprytu, przytomności umysłu, wiedzy, pokombinowania i obserwacji co działa w Twoim przypadku.

Powodzenia

Jeśli ten wpis Ci się podobał, udostępnij go – niech innym też się przyda!

JAK NIE JEŚĆ SŁODYCZY

Zerknij na darmowy fragment i zobacz o czym jest reszta kurso-książki.

CZEŚĆ, JESTEM MONIKA I UCZĘ JAK MOŻNA JEŚĆ WSZYSTKO I NIE TYĆ!
Jem co chcę Monika Górecka

Przez 10 lat byłam na ciągłych dietach, wiecznie się odchudzałam i wciąż myślałam o żarciu i kaloriach.
Dziś od blisko 15 lat jem wszystko, nie tyję i trzymam linię. Jestem psychodietetykiem, pracuję online i pomagam innym poukładać ich relacje z jedzeniem.

KURSO-KSIĄŻKA:
“MUSZĘ SIĘ ZA SIEBIE WZIĄĆ!
Zmień nawyki bez siły woli!

POLECAM I WSPÓLPRACUJĘ:

Klinika leczenia zaburzeń odżywiania „Otulenie”
w Warszawie 👏👏👏

TO CI SIĘ MOŻE PRZYDAĆ:

INNE FAJNE ARTYKUŁY: